Ing. Chromík


Když jsem pátral po ostravských léčitelích, chtěl jsem vám přinést odpovědi na otázky typu: jak je to s alternativní medicínou v tomto městě, kam se může obrátit pacient nespokojený s alopatickou léčbou, jestli zde léčitelé navzájem spolupracují a podobně. Od těch, které jsem oslovil, jsem se však obvykle dočkal překvapivých odpovědí: „O žádnou publicitu nestojím," nebo „Promiňte, na takové věci nemám čas," případně „Hlavně tam nepište moje jméno."
AKTIVIT NA ROZDÁVÁNÍ

Jako jediný mě svou ochotou komunikovat příjemně překvapil pan Chromík z blízkého Havířova. Snad proto, že časopis REGENERACE znal a již dříve s ním spolupracoval. Je to člověk, který preferuje naplněný život a sám ho příkladně vede. Jako osmasedmdesátiletý důchodce studuje lékařskou fakultu na Univerzitě třetího věku v Olomouci, spravuje ranč se včelami na Slovensku, má celou řadu dalších, především studijních zájmů, je členem různých spolků či společností u nás i na Slovensku, což vyplňuje jeho žití natolik, že už mu nezbývá příliš času na jiné aktivity spojené s dalším úvazkem.

U něj bych pochopil, kdyby na mě neměl čas, a chápu i jeho slova: „Nerad bych se ocitl na nějakém seznamu léčitelů. Přestože se mimo jiné zabývám i astrologií - vždyť už Paracelsus kdysi říkal, že bez horoskopu není možné být úspěšný lékař - sám sebe za nějakého zvláštního léčitele nepovažuji. Každá doba totiž má své osobnosti a vyznává vlastní priority."

TROCHU JINÉ POKRAČOVÁNÍ

A tak mě napadlo, že tady někde by se mohl skrývat jeden z návodů, jak ani nehledat léčitele, ale vlastní zdroje vitality, zdraví a dlouhověkosti. Zeptal jsem se tedy pana Chromíka na poněkud jiné, a myslím podstatnější věci, než jsem měl původně v úmyslu. Vždyť zdaleka ne u každého se projeví tak pozitivní konstelace jako u tohoto muže. Ne každý se narodil v horách (na Kysuci), v rodině, kde byla harmonizovaná fyzická, duchovní i intelektuální aktivita přirozenou samozřejmostí.

„Můj otec se dožil devadesátky a do poslední chvíle nepolevil ve své činorodosti. Myslím, že jej naopak udržovala v kondici," vzpomíná pan Chromík, který jde zjevně v jeho šlépějích. A jak příhodně dodal: „Čím jsem starší, tím mám ten život košatější."

Regenerace: Jak je to možné? Vždyť jde o značný výdej energie...

Ano, ale proto se člověk musí naučit odpočívat tak, aby to pro jeho organismus mělo účinky regenerační a ne degenerační. Konkrétně to znamená, že když vydáme energii psychickou, doplníme ji výdejem energie fyzické, která se v nás zatím nahromadila. A naopak.

Regenerace: Únava se nakonec přece jen musí dostavit.

Zdravá únava, tedy nikoli vyčerpanost, po dobře odvedené fyzické práci je jednoznačně pozitivní a mimo jiné aktivuje psychickou a duševní energii. To, co skutečně vyčerpává, je pasivita -samozřejmě mimo dostatečného spánku -podporující lenost, postupnou rezignaci na původní hodnoty, ztrátu zájmů a kontaktů i následnou letargii z pocitu osamělosti.

Regenerace: Takže se vlastně jedná o jakýsi systém dvouramenné váhy?

V podstatě ano. To, co přidáme na jednu misku, musíme přidat i na druhou; tak zůstáváme v rovnováze a náš organismus bohatne. Pokud mu ovšem stejným způsobem ubíráme, chudne a chřadne. Pak ztrácíme pozornost, následkem čehož ubíráme tu více, tu méně a dostáváme se do nerovnováhy.

Regenerace: Vezměme si dva typy lidí. První žil aktivně: pracoval, měl přátele, staral se o rodinu, sportoval. V určité chvíli se to ale změnilo, děti měly svůj život, partner „odešel", práce skončila, přátelé se vytráceli. Druhý si značnou část života „užíval", nestaral se o nic a nikoho, ale najednou začal cítit, jako by ho svým způsobem promarnil, že žil takzvaně naprázdno. A nyní by čas, který mu zbývá, rád nějak naplnil. Měl byste pro oba radu?

To je nesmírně těžká otázka. Je-li nás na planetě pět miliard, každý jsme individualita, proto je zbytečné dávat nějaké obecné rady. Jsme tady každý sám za sebe, a tak si musíme každý sám v sobě udělat pořádek. Na té pomyslné druhé misce vah jsou pak přátelé, kteří nás podporují, a tak posouvají kvalitu našeho života. Ale je zase jen na nás, abychom si je správně vybrali.

Regenerace: To stačí?

Řekl bych, že to je základ. Jistě jsou i jiné záležitosti, jichž bychom si měli být vědomi. Například, že všichni chodíme po zemi. To znamená, že si ušpiníme nohy, ale na druhé straně naším srdcem prochází energetický paprsek z jejího středu dál do kosmu, odkud se nám znovu vrací v různých podobách, protože každá planeta odráží jinou energii. Ale to už bych příliš zabíhal do jednoho konkrétního oboru.

Od toho, co bylo řečeno, se dá odrazit. Ostatní věci pak přicházejí a my je vnímáme, třídíme a využíváme ve svůj prospěch, nebo neprospěch. Víte, žádná facka od života není zbytečná. Jenom bychom si měli umět říct, odkud přišla, za co je a co se nám život jejím prostřednictvím snaží sdělit.

Připravil Miroslav VLČEK v Regeneraci 7/2006

E-mail:  j.chromik@quick.cz

Josef Chromík, Hlavní třída 46, 736 01 Havířov 1. ( 596 813 651)

ZpětValid CSS!


Copyright © 2010-2011 chromik.wz.cz. All rights reserved.